Chess Lovers School Holiday Program is now available for booking
1 - 5 Oct, 8 - 12 Oct Remuera. Book Now!

Teams National Finals 2018 - Junior Qualifiers

The following list of schools have qualified for places at the Chess Power Teams National Finals 2018 for the Junior Division. Teams can comprise of a minimum of 4 players up to the stated maximum. All players in a team must be year 1 to year 6 students.
Note: If a school has qualified multiple times, the numbers of places qualified is the maximum number across all events.

If your school is not listed below and you believe you should have qualfiied for Nationals, or you would like to request entry, please email nationals@chesspower.co.nz.

The table below reflects all Chess Power Regional events up until the current date.  This is updated at the beginning of each week (following current regional tournaments) until all qualifying regional events are completed.

School Qualifying Tournament Division Placing Number of Nationals Qualifiers Term
Avalon School Wellington Central Regionals
Wellington Hutt Regionals
Junior 1st & 3rd
2nd
7 2
Wellington Central Regional Junior 1st 8 3
Wellington Central Regional Junior 3rd 8 3
Avonhead School Christchurch Regionals Junior 2nd 5 2
Christchurch Regionals Junior 2nd 6 3
Beaconsfield School Timaru/Oamaru Regionals Junior 1st 5 2
Canterbury Home Educators Christchurch Regionals Junior 3rd 5 2
Clifton Terrace School Nelson (Juniors) Regionals Junior 1st 5 2
Nelson (Junior) Regionals Junior 1st 6 3
Cockle Bay School Auckland Junior Regionals Junior 1st 8 2
Cotswold School Christchurch Regionals Junior 3rd 5 3
Cromwell Primary School Central Otago Regionals Junior 2nd 5 2
Central Otago Regionals Junior 2nd 6 3
Central Otago Regionals Junior 3rd 7 3
Eastern Hutt School Wellington Hutt Regionals Junior 1st 5 2
Fairhall School Blenheim Regionals Junior 3rd 5 3
George Street Normal School Dunedin Regionals Junior 1st 5 2
Dunedin Regionals Junior 1st 6 3
Gleniti School Timaru/Oamaru Regionals Junior 1st 5 3
Grants Braes School Dunedin Regionals Junior 2nd 5 3
Greenmeadows School Napier/Hastings Regionals Junior 1st 5 2
Henley School (Nelson) Nelson (Junior) Regionals Junior 2nd 5 3
Holy Family School (Wanaka) Central Otago Regionals Junior 1st 5 2
Central Otago Regionals Junior 1st 6 3
Island Bay School Wellington Central Regionals Junior 2nd 5 2
Wellington Central Regional Junior 4th 6 3
Kaharoa School Rotorua Regionals Junior 3rd 5 2
Kaurilands School Auckland Junior Regionals Junior 3rd 6 2
Ladbrooks School Christchurch Regionals Junior 1st 5 2
Christchurch Regionals Junior 1st 6 3
Levin East School Horowhenua Regionals Junior 1st 5 2
Horowhenua Regionals Junior 1st 6 3
Limehills School Invercargill Regionals Junior 2nd 5 2
Invercargill Regionals Junior 2nd 6 3
Lynmore Primary School Rotorua Regionals Junior 2nd 5 2
Maori Hill School Dunedin Regionals Junior 3rd 5 3
Matua School Bay of Plenty Regionals Junior 1st 5 2
Maungakaramea School Northland Regionals Junior 1st 5 2
Maungawhau School Auckland Junior Regionals Junior 2nd 7 2
Meadowbank School Auckland Junior Regionals Junior 4th 5 2
Murrays Bay School Auckland Junior Regionals Junior 5th = 5 2
Newtown School Wellington Central Regionals Junior 4th 5 2
Nuhaka School Gisborne Regionals Junior 1st 5 2
Opaki School Wairarapa Regionals Junior 1st 5 2
Otatara School Invercargill Regionals Junior 1st 5 2
Invercargill Regionals Junior 1st 6 3
Paroa School (Greymouth) West Coast Regionals Junior 1st 5 3
Point View School Auckland Junior Regionals Junior 5th = 5 2
Queenstown School Central Otago Regionals Junior 3rd 5 2
Rapaura School Blenheim Regionals Junior 2nd 5 3
Richmond View School Blenheim Regionals Junior 2nd 5 2
Blenheim Regionals Junior 1st 6 3
Riverlands School Blenheim Regionals Junior 1st 5 2
Rotorua School Rotorua Regionals Junior 1st 5 2
South Westland Area School West Coast Regionals Junior 1st 5 2
Southwell School Hamilton (Junior) Regionals Junior 2nd & 3rd 6 2
St John Bosco School (New Plymouth) Taranaki Regionals Junior 1st 5 2
St John's Hill School Whanganui Regionals Junior 1st 5 2
St Joseph's Cathedral School Dunedin Regionals Junior 2nd 5 2
St Joseph's School (Timaru) Timaru/Oamaru Regionals Junior 2nd 5 3
Tamahere Model Country School Hamilton (Junior) Regionals Junior 4th 5 2
Taupo Homeschool Taupo Regionals Junior 1st 5 2
Thorndon School Wellington Central Regional Junior 2nd 5 3
TKKM o Mangatuna Gisborne Regionals Junior 2nd 5 2
TKKM o Ngati Kahungunu o Te Wairoa Gisborne Regionals Junior 3rd 5 2
Upokongaro School Whanganui Regionals Junior 2nd 5 2
Waihopai School Invercargill Regionals Junior 3rd 5 3
Waikato Montessori Education Centre Hamilton (Junior) Regionals Junior 1st 5 2
Wanaka Primary School Central Otago Regionals Junior 4th 5 3
Wilford School Wellington Hutt Regionals Junior 3rd 5 2