|
The following is the list of qualifiers for the Premier division of the Auckland Sarapu Cup Championships 2020. It should be noted that anybody can play in other divisions of the Auckland Sarapu Cup Championship. Only the Premier division has restricted entry. Many of the players below qualified through multiple methods. Only one of their qualification paths is listed.
To qualify for the Premier Division you must have competed in at least one event this year and:
Name | Reason |
Adele Zhou | Magic #15 (17 points) |
Aidan Malcolm | 1st in rooks division |
Aidan Zhang | U10 winner rooks division |
Aleksey Koulanov | 1st in rooks division |
Alex Fulton | Magic #15 (42 points) |
Alex Shan | Magic #15 (15 points) |
Alex Wang (Xinyang) | U10 winner rooks division |
Alexandra Shan | 1st in rooks division |
Alexandre de Maupeou d'Ableiges | 3rd in Online Kings division |
Alina Chen | Magic #15 (22 points) |
Andrew Coutts | Magic #15 (24 points) |
Anish Pal | Magic #15 (27 points) |
Annie Ye | Magic #15 (24 points) |
Anthony Hu | Magic #15 (19 points) |
Anthony Kutovoy | Magic #15 (47 points) |
Anthony Wang | Magic #15 (15 points) |
Anya Gupta | 3rd in Queens Cup |
Aoi Morioka | 3rd in rooks division |
Arnav Singh | Magic #15 (50 points) |
Arseniy Koulanov | Magic #15 (16 points) |
Artem Anikonov | 3rd in Online Kings division |
Artem Kutovoy | Magic #15 (48 points) |
Ayaan Vasudeva | 2nd in kings division |
Balthasar Moeller | Magic #15 (16 points) |
Bentley Kang | Magic #15 (19 points) |
Brendan Fleming | 2nd in rooks division |
Bryan Kang | U10 winner rooks division |
Chenchen Wang | U12 winner rooks division |
Christopher Davis | 1st in rooks division |
Clemente López | 2nd in rooks division |
Corey Tremblay | Magic #15 (25 points) |
Daniel Shen | 1st in rooks division |
Daniel Zhang | Magic #15 (24 points) |
Declan Prentice | Magic #15 (19 points) |
Delia Chen | Magic #15 (38 points) |
Drew Bancroft | Magic #15 (23 points) |
Dusan Stojanovic | 3rd in rooks division |
Edward MacCulloch | Magic #15 (45 points) |
Eric Mironov | 3rd in Online Kings division |
Ernesto Pfeiffer | Magic #15 (34 points) |
Gavin Chen | Magic #15 (21 points) |
Grishma Kichavadi | 1st in Queens Cup |
Harold MacCulloch | 1st in rooks division |
Hayden Steele | Magic #15 (15 points) |
Haydn Kemp | U14 winner rooks division |
Ian MacKechnie | U10 winner rooks division |
Ira Crampton | Magic #15 (26 points) |
Isaac Adam | Magic #15 (15 points) |
Jaden Ludher-Chandra | 1st in rooks division |
James McGregor | 3rd in rooks division |
Jarvis Xiang | 3rd in rooks division |
JM Kaeden Govender | 2nd in rooks division |
Josh Little | 3rd in rooks division |
Justin Feng | Magic #15 (15 points) |
Justin Jin | Magic #15 (22 points) |
Karthik Sethuramalingam | 1st in rooks division |
Kavin Kumar | 2nd in rooks division |
Kaylin Wessels | Magic #15 (39 points) |
Kiran Singh | Magic #15 (41 points) |
Koki Hara | Magic #15 (19 points) |
Kyan Zhang | Magic #15 (19 points) |
Lachlan Crawford | 3rd in rooks division |
Lauren Crawford | 2nd in Queens Cup |
Leo Peacock | Magic #15 (19 points) |
Leonidas Te Pairi | 2nd in rooks division |
Lewis Carroll | 1st in rooks division |
Liam Alcock | Magic #15 (24 points) |
Lincoln Chapman | 2nd in rooks division |
Lisa Shi (St Cuthberts) | 3rd in Queens Cup |
Lithesh Uday | Magic #15 (60 points) |
Lize vd Walt | Magic #15 (21 points) |
Logan McDonald | 2nd in rooks division |
Lucas Boyu Zhang | 1st in rooks division |
Lucas Qu | Magic #15 (24 points) |
Lucy Taylor | 3rd in Queens Cup |
Luis Redondo | Magic #15 (25 points) |
Luna López | Magic #15 (16 points) |
Matthew Kim | 3rd in rooks division |
Maxwell Xiao | U12 winner rooks division |
Michael de Lore | 1st in rooks division |
Mindi Gallage | Magic #15 (16 points) |
Mingyan Yang | Magic #15 (53 points) |
Miro Haefliger | 2nd in rooks division |
Modi Yang | 1st in Online Kings division |
Natalie Chen | Magic #15 (26 points) |
Nathan Sun | 3rd in Online Kings division |
Nick Rea | 2nd in rooks division |
Nico McKinlay | 3rd in kings division |
Nina Guo | Magic #15 (26 points) |
Nrusingha Rath | 1st in rooks division |
Nyla Fulo | 1st in Queens Cup |
Olivia Ward | 3rd in Queens Cup |
Oscar Cui | Magic #15 (25 points) |
Pamiru Gallage | 1st in rooks division |
Paranapa Poaru | Magic #15 (19 points) |
Payton Wright | 2nd in Queens Cup |
Philip Brand | 1st in rooks division |
Prakul Kumar Pushparajan | 3rd in rooks division |
Prathibha Bandara | 3rd in Queens Cup |
Richard Wessels | Magic #15 (56 points) |
Rohit Mudaliar | 1st in Online Kings division |
Ryan Field | 3rd in rooks division |
Ryan Hwang | 2nd in rooks division |
Sai Somaraju | Magic #15 (20 points) |
Scott Nel | 2nd in rooks division |
Sean Wang | 2nd in rooks division |
Seth Tau | 3rd in rooks division |
Shayan Samarawickrama | 2nd in rooks division |
Shihiran Samarawickrama | 1st in rooks division |
Sophia Feng | 2nd in rooks division |
Sourav Dhungel | 1st in kings division |
Sravya Moparthi | 2nd in rooks division |
Stanley Lin | 3rd in Online Kings division |
Stephan Wolfaard | 3rd in rooks division |
Tarun Mudaliar | Magic #15 (40 points) |
Tejasvi Kichavadi | 2nd in Online Kings division |
Thanulya Perera | Magic #15 (15 points) |
Theo Hill | Magic #15 (23 points) |
Thomas Crawford | Magic #15 (49 points) |
Tiger Zhong | U12 winner rooks division |
Tj Lee | 2nd in rooks division |
Tong Tong Wang | Magic #15 (18 points) |
Tyleah Po'e-Tofaeono | 3rd in kings division |
Vonara Pathiranage | 2nd in Queens Cup |
Whitimai Witoko-Clair | 2nd in rooks division |
Will Cameron | 2nd in rooks division |
William Stanley | Magic #15 (35 points) |
Winston Leonard | Magic #15 (19 points) |
Xabi Jenkyn-Jones | Magic #15 (27 points) |
Yuyang Ren | 3rd in rooks division |
© Copyright Chess Power Ltd
- Site map
|