Term 4 Coaching classes now available for booking!    Book Today!

Teams National Finals 2021 - Junior Qualifiers

The following list of schools have qualified for places at the Chess Power Teams National Finals 2021 for the Junior Division. Teams can comprise of a minimum of 4 players up to the stated maximum. All players in a team must be year 1 to year 6 students.

Note: If a school has qualified multiple times, the numbers of places qualified is the maximum number across all events.

If your school is not listed below and you believe you should have qualfiied for Nationals, or you would like to request entry, please email nationals@chesspower.co.nz.

The table below will reflect all winner of Chess Power Schools Checkmate Challenge, Term 2 regional events for 2021 and upcoming Term 3 regional events. Further updates will be posted on completion of all related events.

Team name Event Place Max Number of Participants Term
ACG Sunderland Auckland Regionals West/Central (Junior) 1st 8 3
Albany School July Schools Checkmate Challenge 1st 5 2
August Schools Checkmate Challenge 1st 6 3
Avalon School  Wellington Central Regionals 1st & 2nd 6 2
Wellington Hutt Valley Regionals 1st 7 2
Wairarapa Regionals 1st & 2nd 8 2
Avonhead School  Christchurch Regionals 1st 5 2
Term 3 Combined Online Regionals (Christchurch, Blenheim, Wellington Central & Wellington Hutt Valley) 1st 6 3
Bay of Plenty Homeschool  Tauranga Regionals 4th 5 2
Churton School  Whanganui Regionals 1st 5 2
Clifton Terrace School  Nelson (Junior) Regionals 1st 5 2
Cancelled Nelson (Junior) Regionals 6 3
Cornwall Park District School
Auckland Regionals (West/Central) Junior 4th 5 3
Endeavour School  Hamilton Junior Regionals 2nd 5 2
Fairlie School  Timaru Regionals 1st 5 2
George Street Normal School  Dunedin Regionals 1st 5 2
Term 3 Combined Online Regionals (Invercargill Int/Snr, Dunedin, Timaru/Oamaru) 1st 6 3
Hillsborough School Auckland Regionals West/Central (Junior) 2nd 7 3
Hora Hora School (Te Mai)  Northland Regionals 1st 5 2
Hutt Central School  Wellington Hutt Valley Regionals 3rd 5 2
Kelson School June Schools Checkmate Challenge 1st 5 2
Wellington Hutt Valley Regionals 2nd 6 2
Term 3 Combined Online Regionals (Christchurch, Blenheim, Wellington Central & Wellington Hutt Valley) 2nd 7 3
Kumara School West Coast (Junior) Regionals 3rd 5 3
Levin East School  Horowhenua/Kapiti Regionals 1st 5 2
Term 3 Combined Online Regionals (Horowhenua/Kapiti, Whanganui, Taranaki, Taupo & Whakatane) 2nd 6 3
Lynmore Primary School March Schools Checkmate Challenge 1st 5 2
Rotorua (Junior) Regionals  1st 6 2
May School Checkmate Challenge 1st 7 2
Lytton Street School  Palmerston North Regionals  1st 5 2
Cancelled Palmerston North Regionals
6 3
Makauri School  Gisborne Regionals 1st 5 2
Mangapapa School
Gisborne Reigonals 2nd 5 3
Mapua School  Nelson (Junior) Regionals 2nd 5 2
Cancelled Nelson (Junior) Regionals 6 3
Matapu School  Taranaki Regionals 2nd 5 2
Mt Roskill Primary School Auckland Regionals (West/Central) Junior 5th 5 3
Otatara School  Invercargill Regionals 2nd 5 2
Invercargill (Junior) Regionals 2nd 6 3
Paroa School (Greymouth)  West Coast Regionals 2nd 5 2
West Coast (Junior) Regionals 1st 6 3
Pillans Point School  Tauranga Regionals 3rd 5 2
Remarkables Primary School  Central Otago Regionals 1st 5 2
Richmond View School  Blenheim Regionals 1st 5 2
Riverlands School  Blenheim Regionals 2nd 5 2
Rotorua Mindplus Taupo Regionals 4th 5 2
Rotorua (Junior) Regionals  4th 6 2
Term 3 Combined Online Regionals (Rotorua Jr, Rotorua Int/Snr, Tauranga, Hamilton Jr, Hamilton Int/Snr) 2nd 7 3
Seatoun School Wellington Central Regionals 4th & 5th
6 2
Southwell School  Hamilton Junior Regionals 1st 5 2
St Joseph's School (New Plymouth) Term 3 Combined Online Regionals (Horowhenua/Kapiti, Whanganui, Taranaki, Taupo & Whakatane) 3rd 5 3
St Mary's Rotorua
April Schools Checkmate Challenge 1st 5 2
May Schools Checkmate Challenge 1st 6 2
Taupo Regionals 1st & 3rd 8 2
Rotorua (Junior) Regionals  2nd 8 2
Tauranga Regionals 1st & 2nd 8 2
Term 3 Combined Online Regionals (Horowhenua/Kapiti, Whanganui, Taranaki, Taupo & Whakatane) 1st 8 3
Term 3 Combined Online Regionals (Rotorua Jr, Rotorua Int/Snr, Tauranga, Hamilton Jr, Hamilton Int/Snr) 1st 8 3
St Patrick's Catholic School (Taupo) Taupo Regionals 6th 5 2
St Patrick's School (Greymouth)  West Coast Regionals 1st 5 2
West Coast (Junior) Regionals 2nd 6 3
St Teresa's School (Featherston)  Wairarapa Regionals 3rd 5 2
St Theresa's School (Invercargill)  Invercargill Regionals 1st 5 2
Invercargill (Junior) Regionals 1st 6 3
Tauranga Primary School Tauranga Regionals 5th 5 2
Thorndon School  Wellington Central Regionals 3rd 5 2
TKKM o Kawakawa mai Tawhiti Gisborne Regionals 3rd 5 3
TKKM o Te Koutu  Rotorua (Junior) Regionals  3rd 5 2
Waihi East  Hauraki Plains (Ngatea) Regionals  1st 5 2
Wainui Beach School Gisborne Regionals 1st 5 3
Waipahihi School  Taupo Regionals 2nd 5 2
Wanaka Primary School Central Otago Regionals 1st 5 3
Willow Park School September School's Checkmate Challenge 1st 5 3
Uppper Harbour Primary School Auckland Regionals West/Central (Junior) 3rd 6 3

© Copyright Chess Power Ltd - Site map
Phone: 09 373 5531 New Zealand

Edit Website