View the final results for the Chess Power Teams Nationals 2019 or view the photo album
View the final results for the Chess Power Champions Trophy 2019 or view the photo album

Teams National Finals 2019 - Junior Qualifiers

The following list of schools have qualified for places at the Chess Power Teams National Finals 2019 for the Junior Division. Teams can comprise of a minimum of 4 players up to the stated maximum. All players in a team must be year 1 to year 6 students.
Note: If a school has qualified multiple times, the numbers of places qualified is the maximum number across all events.

If your school is not listed below and you believe you should have qualfiied for Nationals, or you would like to request entry, please email nationals@chesspower.co.nz.

The table below reflects all Chess Power Term 2 regional events for 2019 and Term 3 regional events to date. Further updates will be posted on completion of the Term 3 regional events.

School Qualifying Tournament Placing Max Number of Nationals Qualifiers Term
Albany School Auckland Junior North - Regionals 5th 5 2
Ardgowan School Timaru/Oamaru - Regionals 3rd 5 2
Auckland Point School Nelson Junior Regionals 2nd 5 3
Avalon School Wairarapa – Regionals
Wellington Central – Regionals
Wellington Hutt Valley – Regionals
1st
2nd
1st
5 2
Avalon School Wellington Central Regionals 1st 8 3
Avalon School Wellington Hutt Valley Regionals 1st 8 3
Avonhead School Christchurch Regionals 2nd 5 3
Bell Block School Taranaki - Regionals 2nd 5 2
Bell Block School Taranaki Regionals 2nd 6 3
Canterbury Home Educators Christchurch - Regionals 1st 5 2
Churton School Whanganui - Regionals 2nd 5 2
Churton School Whanganui Regionals 2nd 6 3
Cornwall Park District School Auckland Junior North - Regionals 2nd 7 2
Cotswold School Christchurch Regionals 4th 5 3
Cromwell Primary School Central Otago - Regionals 2nd 5 2
Cromwell Primary School Central Otago Regionals 1st 6 3
Fairlie School Timaru/Oamaru Regionals 1st 5 3
George Street Normal School Dunedin - Regionals 1st 5 2
George Street Normal School Dunedin Regionals 1st 6 3
Goldfields School (Cromwell) Central Otago - Regionals 1st 5 2
Grants Braes School Dunedin - Regionals 2nd 5 2
Grants Braes School Dunedin Regionals 2nd 6 3
Greymouth Main School West Coast Regionals 1st 5 3
Hillsborough School Auckland Junior North - Regionals 1st 8 2
Hilltop School Taupo - Regionals 1st 5 2
Holy Family School (Wanaka) Central Otago Regionals 2nd 5 3
Hora Hora School Northland – Regionals 1st 5 2
Hora Hora School (Te Mai) Northland Regionals 1st 6 3
Hutt Central School Wellington Hutt Valley Regionals 2nd 5 3
Irongate School Napier/Hastings Regionals 1st 5 3
Island Bay School Wellington Central - Regionals 3rd 5 2
Island Bay School Wellington Central Regionals 3rd 6 3
Kaniere School West Coast - Regionals 1st 5 2
Karoro School Christchurch - Regionals 2nd 5 3
Ladbrooks School Christchurch - Regionals
Christchurch - Regionals
Christchurch - Regionals
2nd
1st
3rd
5
6
7
2
3
3
Levin East School Horowhenua/Kapiti Regionals 1st 5 2
Limehills School Invercargill Junior - Regionals 1st 5 2
Limehills School Invercargill Junior Regionals 3rd 6 3
Lynmore Primary School Rotorua - Regionals 1st & 2nd 6 2
Lynmore Primary School Rotorua Regionals 1st 7 3
Lynmore Primary School Whakatane Regionals 1st 8 3
Mapua School Nelson Junior Regionals 3rd 5 2
Mapua School Nelson Junior Regionals 3rd 6 3
Martinborough School Wairarapa Regionals 1st 5 3
Motupipi School Nelson Junior Regionals 1st 5 2
Motupipi School Nelson Junior Regionals 1st 6 3
Mt Roskill Primary School Auckland Junior North - Regionals 4th 5 2
Mt Somers Springburn School Timaru/Oamaru - Regionals 2nd 5 2
Newtown School Wellington Central Regionals 2nd 5 3
Nuhaka School Gisborne - Regionals 1st 5 2
Nuhaka School Gisborne Regionals 1st 6 3
Oakura School Taranaki - Regionals 3rd 5 2
Opiki School Horowhenua/Kapiti Regionals 1st 5 3
Pigeon Mountain School Auckland Junior South/East- Regionals 1st 6 2
Pillans Point School Bay of Plenty Regionals 1st 5 3
Point View School Auckland Junior South/East- Regionals 2nd= 5 2
Remarkables Primary School Central Otago - Regionals 3rd 5 2
Richmond View School Blenheim Regionals 1st 5 3
Riverlands School Blenheim - Regionals 1st 5 2
Riverlands School Blenheim Regionals 2nd 6 3
Rotorua Mindplus Rotorua - Regionals 2nd 5 2
Rotorua Mindplus Rotorua Regionals 3rd 6 3
Rotorua School Rotorua Regionals 2nd 6 3
Rotorua School Taupo Regionals 1st 5 3
Sherenden and Districts School Napier/Hastings - Regionals 1st 5 2
Southwell School Hamilton Junior Regionals 1st 6 3
Southwell School Waikato Junior - Regionals 1st 5 2
St John's Hill School Whanganui - Regionals 1st 5 2
St John's Hill School Whanganui Regionals 1st 6 3
St Joseph's Cathedral School Dunedin - Regionals 3rd 5 2
St Joseph's School (New Plymouth) Taranaki - Regionals 1st 5 2
St Joseph's School (New Plymouth) Taranaki Regionals 1st 6 3
St Joseph's School (Taihape) Whanganui - Regionals 3rd 5 2
St Joseph's School (Timaru) Timaru/Oamaru - Regionals 1st 5 2
St Joseph's School (Timaru) Timaru/Oamaru Regionals 2nd 6 3
St Michael's Catholic School (Rotorua) Rotorua - Regionals 3rd 5 2
St Theresa's School (Invercargill) Invercargill Junior - Regionals 3rd 5 2
St Theresa's School (Invercargill) Invercargill Junior Regionals 1st 6 3
Stanley Ave School Ngatea Regionals 2nd 5 2
Star of the Sea School (Howick) Auckland Junior South/East- Regionals 2nd= 5 2
Tamahere Model Country School Waikato Junior - Regionals 2nd 5 2
Tapu School Ngatea Regionals 1st 5 3
Thorndon School Wellington Central - Regionals 1st 5 2
Victory Primary School Nelson Junior - Regionals 2nd 5 2
Waihi College Ngatea Regionals 3rd 5 2
Waihopai School Invercargill Junior - Regionals 2nd 5 2
Waihopai School Invercargill Junior Regionals 2nd 6 3
Waikato Montessori Education Centre Hamilton Junior Regionals 2nd 5 3
West Rolleston Primary School Christchurch - Regionals 3rd 5 2
Willow Park School Auckland Junior North - Regionals 3rd 6 2

Chess City Deals!

Upcoming Events

Auckland

Wellington

Regional